I slavní koktají …

Logopedii potřebuje v české republice během jednoho roku cca 75 000 lidí. Respektive to jsou lidé, kteří za odborníkem skutečně přijdou. Potřebu jich má ovšem mnohem více. Přirozeně se dělí na ty, kteří nenavštíví odborníka z důvodu vlastního ostychu, případně svůj „problém“ nevnímají jako problém.

V české republice ovšem nemáme mnoho vzorů, kteří by ukázali cestu těm, kteří ji skrze informační mlhu ještě nevidí. Vzorem, který by mohl inspirovat ostatní, je často ten, který svůj handicap překonal a uspěl. Úspěch se ve zdravé společnosti vždy cení. Zejména, pokud ho dotyčný dosáhne skrze „polena, které mu život hází pod kolena“.

Zkusme si připomenout osobnosti světového formátu, kteří trpěli narušenou komunikační schopností, a přesto svůj boj vyhráli. Faktem je, že v České republice máme jistě řadu takových lidí, v tomto článku jsem se ovšem rozhodl připomenout ty zahraniční.

Oblasti, ve kterých, dnes už známé osobnosti, působí, vyžadují notnou dávku sebevědomí. Ať už se jedná politiku, vrcholový sport či herecká prkna, vždy jsou v první linii, a tzv. první na ráně. Vlivem vlastního postižení, tak museli vyvinout velké úsilí, aby v tomto ryze pragmatickém prostředí uspěli.

V hudebním světě najdeme takové osobnosti jako Elvis Presley, známý jako „král“, B. B. King, Scatman John, Noel Gallagher či dnes nejuznávanější raper na světě, Kendric Lamar. Co se týče filmu, tak zde můžeme říct rovnou, co se týče Holywoodu. I zde registrujeme řadu známých herců, do kterých by jste to nikdy neřekli. Namátkou se jedná o jména jako: James Earl Jones, Harvey Keitel, Nicole Kidman, Anthony Quinn, Charlie Sheen, Bruce Willis nebo žena, která svého času přepsala pohled na sexuální symbol, Marylin Monroe. Podobně prestižní jména najdeme i mezi sportovci, a to napříč veškerými sportovními disciplínami, tedy Tiger Woods (golf), James Rodriguez (fotbal), Shaquille O´Neal (basketball), Ivo Karlovic (tenis) či legendární Gordie Lane (hokej).

I veřejný prostor, konkrétně ten politický, vygeneroval řadu úspěšných politiků. Jedná se například o Monackého prince Alberta, víceprezidenta Joseph Bidena (za prezidenta Baracka Obamy) nebo zřejmě největší osobnosti politického spektra 20. století, sira Winstona Churchilla. Pokud jste viděli film Králova řeč, asi se shodneme na tom, že pro terapii koktavosti neměli tito velikáni zrovna na růžích ustláno. Přesto svůj boj vyhráli, a vyhráli ho i za nás.

 

Comments are closed.